Göz Takip Sistemi

Göz Takip Sistemi ve Kafa Hareket Sistemi Nasıl Çalışır?

Göz takip sistemi ve kafa hareket sistemi ellerini kullanamayan bedensel engelli vatandaşların göz veya kafa harekeleriyle bilgisayarı kullanmasını sağlayan sistemdir. Yalnızca göz veya kafasını hareket ettiren hastalar bu sisteme yardımıyla çevresiyle iletişime geçebilir. Eğitim ve istihdam olanaklarına kavuşmuş olur.

Göz takip ve kafa hareket sistemi, Als hastalığı olan bir kişinin duygu ve isteklerini en yakınlarına söylemek istiyorlar. Fakat bunun için ellilerinden bir şey gelmiyor. Aynı zamanda bu hastaların konuşma yeteneklerini de kaybetmiş durumdadır.

Bizim burada yaptığımız çözüm bu hastalar için kafalarını hareket ettirmeleriyle veya göz hareketleriyle bilgisayarı kullanmalarını sağlıyoruz. Bu sayede bilgisayarda istediklerini yazmalarını ve bu yazdıklarını bilgisayar da Türkçe sesle yakınlarına isteklerini söylemeleri ya da yakınlarıyla konuşmasını sağlanır.

Göz takip sistemi ve kafa hareket sistemi, Kafa hareket sistemini hastanın kullanabilmesi için kafalarını aşağı yukarı, sağa sola en az 5 cm hareket ettirmeleri yeterli olacaktır. Eğer ki hastanın kafa hareketi yoksa bu hastamıza göz takip istemini öneriyoruz. Ve bilgisayarı gözleriyle kullanmasını sağlıyoruz.

Göz Takip Sistemi ve Kafa Hareket Sistemi Nasıl Çalışır?

Bilgisayarda normal olarak ellerimizle kullanıldığımız Mouse hastaya gözleri ya da kafa hareketleriyle kullandırıyoruz.

Bilgisayar hastanın göz koordinatlarını alıyor. Ardından gözüyle ekranda hangi noktaya bakıyorsa Mouse oraya yönlendirmiş oluyor bilgisayar. Hastanın bilgisayardaki baktığı yere belli bir süre mesela bir saniye gibi süre baktığında tıklama işleminde otomatik olarak yapmış oluyor. Ve istenilen şeyi Türkçe sesle konuşuyor.

Göz takip sistemi ve kafa hareket sistemi, Hastalarının kullanabilmesi için hazır kelimeler bulunuyor sistemde ya da hastanın isteği üzerine kelimeleri hastanın değiştirebileceği şekildedir. Örneğin hatanın su ihtiyacını gidermek için ekranda su tuşuna belli bir saniye bakıyor ve su tuşu üzerinde bekleme süresi dolduktan sonra tıklama işlemi gerçekleşmiş olur. Ve bilgisayar Türkçe sesle “su istiyorum” diyor. Bu şekilde hasta yakınına ihtiyacı olan suyu söylemiş oluyor.

Bizim göz takip ve kafa hareket sistemini geliştirmemizin başlıca nedeni hastaların buna ulaşmasını sağlamaktır. Sistemlerimizi kullanan gerek Türkiye gerekse yurt dışında sistemi kullanan hastalarımız var. Yazılım tamamen bize aittir. Bu nedenle biz hastalarla bire bir iletişime geçiyoruz.

Onlardan gelen yeni bildirilmelerle sistemimizi yeni özellikler ekliyoruz ve geliştiriyoruz.

Copyright © Simur Digital 2022