Stephen Hawking Nasıl Konuşuyor?

Stephen Hawking nasıl konuşuyor sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki satırları okumaya devam ediniz.

ALS MNH hastası olan ünlü fizikçi Stephen Hawking, vücudunda neredeyse hiç bir yeri hareket ettiremiyor.

Hareket ettirebildiği ter yeri ise sağ yanağında bulunan ufak bir kas. Peki, bu kası kullanarak Stephen Hawking Nasıl konuşuyor?

Evet, yanlış duymadınız. Stephen Hawking sağ yanağındaki ufak bir kas hareketi ile bilgisayar aracılığı ile yazı yazarak konuşabiliyor.

Tabi burada Stephen Hawking Nasıl Konuşuyor dememiz deki kasıt, bilgisayar a yazdığı yazıların daha önce ses sentezleme çalışması yapılmış insan sesi ile hoperlörler den duyulması anlamına geliyor.

Stephen Hawking bu sayede yazdıklarını seslendiren bir program yardımıyla sohbet edip hatta konferans bile verebiliyor.

Günümüzdeki ALS ya da diğer bedensel engellilerin en çok kullandığı yöntemlerden biri ise EyeNavigator göz takip sistemidir.

Bu sistem sayesinde hastamız sadece göz hareketlerini kullanarak bilgisayar aracılığı ile konuşabiliyor ve çevreleri ile sohbet etme imkânı elde ediyorlar.

Örnek vermek gerekirse;

Daha önce uzun yıllar her hangi basit bir isteğini anlatabilmek için bile onlarca kez uğraşan ALS ve bedensel engelli hastalarımız.

Smarttek EyeNavigator göz takip sistemimizi kullanmaya başladıktan sonra her türlü ihtiyaçlarını kolayca dile getirebilmekte, hatta şaka ve espriler yaparak tekrar moral düzeyleri en üst düzeye çıkarmaktadırlar.

Yine benzer bir iletişim ürünü olan Smarttek HeadNavigator kafa takip sistemimiz ile de vücudundaki kafa, parmak ya da benzer bir uzvunu hareket ettirerek bilgisayar aracılığı ile iletişime geçip konuşabilmesi mümkün oluyor.

Stephen Hawking Nasıl Konuşuyor Hiç merak ettiniz mi?

Stephen Hawking nasıl konuşuyor sorusuna dönecek olursak, bugün yanağındaki kas çalıştığı için konuşabiliyor.

Bilgisayar ile iletişim yazılımı olarak Word plus Inc firmasının EZ Keys programını kullanıyor. Programın oldukça iyi bir kelime tahmin özelliği var.

Stephen Hawking in gözlüğüne monte edilmiş, yanak kaslarından birisine temas eden infrared switch sayesinde bilgisayara mouse clickleme tarzı bir komut gönderiyor.

Bu sisteme Single switch control adı veriliyor. Aynı zamanda mouse denetimi de yapabiliyor. Yazdığı yazılar da, ayrı bir konuşma donanımı olan Speech+ kullanarak seslendiriliyor.

Yarın yanağındaki bu kası kontrol edemez ise kontrol edebileceği başka yeri ile biz ve bizim gibi engelli bireylere teknoloji üreten şirketler sayesinde konuşabilmeye devam edecektir.

Copyright © Simur Digital 2022